czwartek, 13 stycznia 2011

Naprawdę warto uczyć się ekonomii – duże korzyści i super zabawa!

Pieniądz rządzi światem - tak mawiają niektórzy i myślę, że coś w tym jest.

Rozmawiałem z pewnym biznesmenem, który podkreślał, że chce „Mieć pieniądze żeby Być, czyli móc żyć tak jak chce i zapewnić rodzinie to, czego potrzebuje.

Żeby pomóc umierającym na AIDS dzieciom w Afryce potrzebne są pieniądze na szczepionki. Organizacje charytatywne, które pomagają tym dzieciom muszą mieć pieniądze, żeby wysłać tam kontenery i zapłacić ludziom.

Trzeba mieć pieniądze żeby żyć, wyzdrowieć, wyjechać na wakacje. Żeby mieć pieniądze, trzeba mieć pieniądze by zainwestować w siebie, a potem móc je zarabiać. Pieniądz dotyczy każdej dziedziny życia, od urodzenia do śmierci. Machina pieniądza jest w tym bardzo surowa i często okrutna, i rządzi się swoimi prawami. Warto poznać te mechanizmy jak najwcześniej, aby lepiej je wykorzystywać.

Ekonomia może być zabawą i szkoda, że w szkole nie uczą nas zarządzania pieniędzmi. Uważam, że łatwiej już teraz uczyć się ekonomii, ponieważ jesteśmy na utrzymaniu rodziców i mamy same dochody, a żadnych wydatków, np. inwestując oszczędności, pracować udzielając korepetycji, które nie tylko nas rozwijają, ale uczą jak łatwo można zarobić pieniądze jeśli się wie, jak wykorzystać swój potencjał.

Na wesoło obracać milionami możemy za pomocą gier np. Monopoly, Cash Flow, gdzie bez ryzyka strat poznajemy zasady rządzące w biznesie. Zachęcam również do brania udziału w takich inicjatywach jak EUD, gdzie podczas warsztatów ,,studenci’’ wcielają się w kierowników zespołów, negocjatorów, inwestorów giełdowych, czy specjalistów ds. marketingu, ucząc się przy tym pracy w grupie, samodzielnego myślenia i planowania, kreatywności czy podejmowania decyzji. 

Nie każdy może być „rekinem biznesu”, ale takie możliwości ułatwiają oswojenie się z wpływem pieniądza na nasze życie i dzięki znajomości mechanizmów rządzących pieniądzem, dokonywanie lepszych wyborów. Jeśli wiemy jak najszybciej dojechać do mety, to wiemy, że musimy się do tego dobrze przygotować – kondycja, sprzęt. Tak samo jest z pieniądzem.

Pozdrawiam i życzę samych sukcesów ekonomicznych.
Olgierd Post.